Renowacja zabytkowego wagonu

W 2016 roku firma Radionika podjęła się zadania odbudowy zabytkowego wagonu z ok. 1928r. Chcielibyśmy przybliżyć Państwu jego historię oraz przedstawić fotorelację z przeprowadzonych prac. Obecnie wagon stoi na fragmencie toru kolejowego przed siedzibą firmy Radionika.

RENOWACJA ZABYTKOWEGO WAGONU WYKONANA PRZEZ FIRMĘ RADIONIKA

Wagon typu Verbandsbauart A2 wyprodukowany został pod koniec lat 20-tych XX w. w Niemczech i do końca drugiej wojny światowej był eksploatowany przez Deutsche Reischbahn. Z pewnością, szczególnie podczas wojny, wagon nie służył wyłącznie do przewozu zwierząt czy towarów ogólnego zapotrzebowania.

Po wojnie pojazd znalazł się na terenie Polski i przeszedł na własność PKP. Od tego czasu był już używany do transportu towarów. Ostatnia rewizja techniczna miała miejsce 20.12.1974 a po kolejnych dwóch latach wagon ostatecznie wyłączono z eksploatacji na torach i przeznaczono na magazyn w lokomotywowni w Piotrkowie Trybunalskim. Pod koniec lat 80-tych dzięki zaangażowaniu miłośników kolei wagon został przekazany Polskiemu Stowarzyszeniu Miłośników Kolei (PSMK). Przez ponad dwadzieścia pięć lat niszczał na bocznicy czekając na odbudowę lub renowację.

W 2016 roku nasza firma podjęła się zadania odbudowy (restauracji) wagonu zgodnie z jego historyczną, oryginalną dokumentacją. Dzięki wsparciu PSMK, oraz pracy i zaangażowaniu znawców i miłośników historii kolei, ale również pracownikom PKP Intercity Zakład w Krakowie, udało się, po trwających ponad rok działaniach zrekonstruować ten piękny zabytek kolejowy. Obecnie wagon stoi na fragmencie toru kolejowego przed siedzibą firmy Radionika wzbudzając powszechne zainteresowanie i podziw, przez co skutecznie wpisuje się w promocję techniki kolejowej na terenie Krakowskiego Parku Technologicznego w Czyżynach.

Podstawowe dane techniczne i informacyjne o wagonie: Rok produkcji – ok. 1928; Typ wagonu – Verbandsbauart A2 (konstrukcja nawiązująca do budowy wagonu pruskiego blat IId8); Wagon dwuosiowy, kryty, rozstaw osi - 4.5 m,  łożyska ślizgowe z maźnicami  typu Pa2, długość - 9.3 m, ciężar własny - 10 t, ładowność – 17.5t, prędkość max – 65 km/h.